Our company has two production facililties: one in Georgia and one in Ohio. The
ID: 3227284 • Letter: O
Question
Our company has two production facililties: one in Georgia and one in Ohio. The Georgia plant produces 40% of our total output, and the Ohio plant produces the remaining 60%. Some of our products have proven to be defective. Of the items produced in Georgia, 5% are defective; at our Ohio plant the defect rate is 2%. Suppose an item produced by our company is selected at random (there is a 40% chance it came from Georgia, for example).
What is the probability that it will be defective? Give your answer as a decimal fraction to at least three places.
Explanation / Answer
P(Georgia) = 0.4
P(Ohio) = 0.6
P(defective | Georgia) = 0.05
P(defective | Ohio) = 0.02
P(defective) = P(defective | Georgia) * P(Georgia) + P(defective | Ohio) * P(Ohio)
= 0.05 * 0.4 + 0.02 * 0.6
= 0.032
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.