Our company has two production facililties: one in Georgia and one in Ohio. The
ID: 3227238 • Letter: O
Question
Our company has two production facililties: one in Georgia and one in Ohio. The Georgia plant produces 40% of our total output, and the Ohio plant produces the remaining 60%. Some of our products have proven to be defective. Of the items produced in Georgia, 5% are defective; at our Ohio plant the defect rate is 12%. Suppose an item produced by our company is selected at random (there is a 40% chance it came from Georgia, for example).
What is the probability that it will be defective? Give your answer as a decimal fraction to at least three places
Explanation / Answer
G- Georgia, O-Ohio. D- Defective
P(D/G) = P(Defective provided it came from georgia)
P(G) = 0.4
P(O) = 0.6
P(D/G) = 0.05
P(D/O) = 0.12
P(D) = P(G)*P(D/G) + P(O)*P(D/O) = 0.4*0.05 + 0.6*0.12 = 0.020+0.072 = 0.092
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.