Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

A random sample of 8 observations from one population revealed a sample mean of

ID: 3225120 • Letter: A

Question

A random sample of 8 observations from one population revealed a sample mean of 23 and a sample standard deviation of 3.8. A random sample of 9 observations from another population revealed a sample mean of 27 and a sample standard deviation of 3.8.

State the decision rule. (Negative amounts should be indicated by a minus sign. Round your answer to 3 decimal places.)

Compute the test statistic. (Negative amount should be indicated by a minus sign. Round your answer to 3 decimal places.)

The null and alternate hypotheses are: H0 : 1 = 2 H1 : 1 2

A random sample of 8 observations from one population revealed a sample mean of 23 and a sample standard deviation of 3.8. A random sample of 9 observations from another population revealed a sample mean of 27 and a sample standard deviation of 3.8.

Explanation / Answer

a. Difference in mean = 23 - 27 = -4

Degree of freedom = 15 (Rounded to nearest integer)

(calculated by the formula DF = (s12/n1 + s22/n2)2 / { [ (s12 / n1)2 / (n1 - 1) ] + [ (s22 / n2)2 / (n2 - 1) ] }

where s1 = s2 = 3.8 and n1 = 8, n2 = 9)

For 2 tail test, the significance level = 0.05/2 = 0.025

t value for p=0.025 at df = 15 is -2.131

t value for p=0.975 at df = 15 is -2.131

The decision rule is to reject H0 if t < -2.131 or t > 2.131

b. Pooled estimate of the population variance

Variancepooled = [ (n1 -1) * s12) + (n2 -1) * s22) ] / (n1 + n2 - 2)

s1 = s2 = 3.8 and n1 = 8, n2 = 9

Variancepooled = [ (8 -1) * 3.82) + (9 -1) * 3.82) ] / (8 + 9 - 2)

= 14.44

c. Standard error of the 2 samples = 1.846

(calculated from the formula SE = sqrt[ (s12/n1) + (s22/n2) ]

where s1 = s2 = 3.8 and n1 = 8, n2 = 9)

t = -4/1.846 = -2.167

Test statistic = -2.167

d. State your decision about the null hypothesis.

As, t (-2.167) < critical t value (-2.131), we reject the null hypothesis H0.

e. The p-value for t value = -2.131 and df = 15 is 0.02337.

So the correct answer is between 0.02 and 0.05

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote