A random sample of 50 medical school applicants at a university has a mean raw s
ID: 3396780 • Letter: A
Question
A random sample of 50 medical school applicants at a university has a mean raw score of 31 on the multiple choice portions of the Medical College Admission Test (MCAT), and standard deviation of all scores is 2.5. A student says that the mean raw score of the school's applicants is more than 30. At the 1% level of significance, is ther enough evidence to support the student's claim? How do you get the p value on the calculator? A random sample of 50 medical school applicants at a university has a mean raw score of 31 on the multiple choice portions of the Medical College Admission Test (MCAT), and standard deviation of all scores is 2.5. A student says that the mean raw score of the school's applicants is more than 30. At the 1% level of significance, is ther enough evidence to support the student's claim? How do you get the p value on the calculator?Explanation / Answer
Set Up Hypothesis
Null, H0: U=30
Alternate, mean raw score of the school's applicants is more than 30, H1: U>30
Test Statistic
Population Mean(U)=30
Sample X(Mean)=31
Standard Deviation(S.D)=2.5
Number (n)=50
we use Test Statistic (t) = x-U/(s.d/Sqrt(n))
to =31-30/(2.5/Sqrt(50))
to =2.828
| to | =2.828
Critical Value
The Value of |t | with n-1 = 49 d.f is 2.405
We got |to| =2.828 & | t | =2.405
Make Decision
Hence Value of | to | > | t | and Here we Reject Ho
P-Value :Right Tail - Ha : ( P > 2.8284 ) = 0.00338
Hence Value of P0.01 > 0.00338,Here we Reject Ho
We have evidence to indicate that to support the student's claim
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.