A random sample of 50 perceived age estimates for a model in a cigarette adverti
ID: 3219913 • Letter: A
Question
A random sample of 50 perceived age estimates for a model in a cigarette advertisement showed that x bar = 26.72 years and that s = 37182 years. (a) Use this sample to calculate a 95 percent confidence interval for the population mean age estimate for all viewers of the ad. Assume normality. The 95 percent confidence interval is [.]. (b) Remembering that the cigarette industry requires that models must appear at least 25 years old, does the confidence interval make us 95 percent confident that the population mean perceived age estimate is at 25? Is the mean perceived age estimate much more than 25?Explanation / Answer
here std error of mean =std deviation/(n)1/2 =0.5258
also for 95% CI and 49 degree if freedom t=2.0096
hence confidence interval =sample mean -/+ t*Std error =25.663 ; 27.777
as our confidence interval values greater then 25, hence it makes us 95% more confident.
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.