At a community college it is known that the grade point average (GPA) of all stu
ID: 3224168 • Letter: A
Question
At a community college it is known that the grade point average (GPA) of all students has a distribution which is both mound shaped and symmetric. The mean of the distribution is 2.89 with a standard deviation of 0.37. It has been decided by the Faculty Senate that all students with GPAs in the top 16% will graduate with honors. What is the minimum GPA that qualifies a student to graduate with honors? Select one: A. 3.26 B. 3.60 C. 3.65 D. 3.70 E. None of the above Which of the following variable(s) are both quantitative and continuous? 1. The amount of tar in a cigarette, measured in milligrams (mg). 2. The number of people living in a house. 3. The time it takes in minutes for a student to walk from the parking lot to their classroom.
Explanation / Answer
We have to find the z-value that corresponds to 0.84
mean = 2.89
sd = 0.37
We want a z = 0.994458 .........................(Use =NORMSINV(0.84) excel function to calculate z)
z = (x-mean)/sd
0.994458 = (x-2.89)/0.37
x - 2.89 = 0.36795
x = 3.26
So correct option is first 3.26.
Hope this will be helpful. Thanks and thumbs up. God Bless You :-)
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.