At a certain temperature, the equilibirum constant for the following chemical eq
ID: 927321 • Letter: A
Question
At a certain temperature, the equilibirum constant for the following chemical equation is 2.90.
SO2(g) + NO2(g) <> SO3(g) + NO(g)
At this temperature, calculate the number of moles of NO2(g) that must be added to 2.99 mol of SO2(g) in order to form 1.30 mol of SO3(g) at equilibirum. I cant get this one right please help
At a certain temperature, the equilibrium constant for the following chemical equation is 2.90 solg) + NO2(g) S03(g) + NO(g) At this temperature, calculate the number of moles of NO2(g) that must be added to 2.99 mol of SO2(g) in order to form 1.30 mol of SO3(g) at equilibrium. Number 1.16 mol of NO,u)Explanation / Answer
K = 2.9
NO2 needed for
Before Eq
SO2 = 2.99
NO2 = y
SO3 = 0
NO = 0
In equilibrium
SO2 = 2.99 - x
NO2 = y -x
SO3 = 0 + x = 1.3
x = 1.3
NO = 0+x = 1.3
then
SO2 = 2.99 - x = 2.99-1.3 = 3.887 EROR! actual value --> 1.69
NO2 = y -x = y - 1.3
Substitut ein K
K = [SO3][NO]/[SO2][NO2]
2.9 = (1.3)(1.3)/((1.69)*(y-1.3))
Solve for y
2.9(y-1.3) = 1
y-1.3 = 1/2.9 =0.3448
y = 1.3+ 0.3448 = 1.6448
mol of NO2 needed = 1.6448 mol
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.