1.) Only 29% of the surface of the Earth is land; the rest is covered by water.
ID: 3219754 • Letter: 1
Question
1.) Only 29% of the surface of the Earth is land; the rest is covered by water. Aliens from the planet Tralfamador have launched a set of 6 probes to land at completely random locations throughout the Earth. They are searching for intelligent life. For each probe, the probability it will arrive on land is therefore 29%. What are the chances that at least one of them will "land" on land? Use at least four decimal places_______
2.)Continuing from the last question,
What are the chances that exactly two of the probes will "land" on land?
3.)Continuing, ...
Of the 6 probes, how many would be "expected" to land on land? Give your answer to two decimal places.____
Explanation / Answer
Solution:-
1) The chances that at least one of them will "land" on land is 0.8719.
The probability it will arrive on land = 29/100 = 0.29
Number of launched probes = 6
By applying binomial distribution:-
P(x, n, p) = nCx*p x *(1 - p)(n - x)
P(x > 1) = 0.8719
2) The chances that exactly two of the probes will "land" on land is 0.3206.
The probability it will arrive on land = 29/100 = 0.29
Number of launched probes = 6
By applying binomial distribution:-
P(x, n, p) = nCx*p x *(1 - p)(n - x)
P(x = 2) = 0.3206
3) The expected number of probes that will "land" on land is 1.74.
E(x) = n × p
E(x) = 6 × 0.29
E(x) = 1.74
Related Questions
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.