Suppose the US president wants an estimate of the proportion of the population w
ID: 3208810 • Letter: S
Question
Suppose the US president wants an estimate of the proportion of the population who support his current policy toward revisions in the health care system. The President wants the estimate to be within 0.03 of the true proportion. Assume a 98% level of confidence. The president's political advisors estimated the proportion supporting the current policy to be 0.58 (Use z Distribution Table) How large of a sample is required? (Round the z-values to 2 decimal places. Round up your answer next whole number.) How large of a sample would be necessary if no estimate were available for the proportion supporting current policy? (Round the z values to 2 decimal places. Round up your answer to the next whole number.)Explanation / Answer
Result:
a).
p=0.58
For 98%, z=2.33
d=0.03
Sample size = (z2*p*(1-p))/d2
= (2.332*0.58*0.42)/0.032
=1469.4
The sample size required=1470
b).
assuming p=0.5
Sample size = (z2*p*(1-p))/d2
= (2.332*0.5*0.5)/0.032
=1508.02
The sample size required=1509
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.