2. The following information is about adults who live in the fictitious city of
ID: 3208806 • Letter: 2
Question
2. The following information is about adults who live in the fictitious city of Nalmer.
85% of the adults with a PhD have attended an out-of-town conference within the past year.
85% of the adults without a PhD have not attended an out-of-town conference within the past year.
10% of all adults have a PhD.
What is the probability that an adult resident of Nalmer who attended an out-of-town conference this past year has a PhD? Report your answer with a minimum of three digits after the decimal point
Explanation / Answer
P(Attended out of town conference | PhD) = 0.85
P(Attended out of town conference | not a PhD) = 1 - P(Not attended out of town conference | not a PhD)
= 1 - 0.85 = 0.15
P(PhD) = 0.10
P(Not a PhD) = 1 - 0.10 = 0.90
By theorem of total probability,
P(Attended out of town conference) = P(Attended out of town conference | PhD)*P(PhD) + P(Attended out of town conference | not a PhD)*P(Not a PhD)
= 0.85*0.10 + 0.15*0.90
= 0.22
By Bayes' theorem,
P(PhD | Attended out of town conference) = P(Attended out of town conference | PhD)*P(PhD) / P( P(Attended out of town conference)
= 0.85*0.10 / 0.22
= 0.386
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.