Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

2. The figure below shows a box of mass m2 = on a frictionless plane inclined at

ID: 1263660 • Letter: 2

Question

2. The figure below shows a box of mass m2 = on a frictionless plane inclined at angle Theta = 30 Degree. It is connect by a cord of negligible mass to box of mass m, = 3.0 kg on a horizontal surface. The pulley is frictionless and massless. Answer the following: a. Calculate the coefficient of static friction needed to keep mass m1 stationary. b. Calculate to coefficient of kinetic friction on the horizontal plane needed to keep masses m1 and m2 moving at constant velocity. c. Calculate the coefficient of kinetic friction on the horizontal plane needed to keep mass m and m2 moving at a constant acceleration of 1.225 m/s^2 (that is, a=g/8).

Explanation / Answer

A.

Sum of forces on m2:

T - m2 g sin 30 = 0

--> T = m2 g sin 30    [1]


Sum of forces on m1:

us m1 g - T = 0

From [1],

us m1 g - m2 g sin 30 = 0

Solving for us and plugging in the values,

us = 0.333 [ANSWER, PART A]

*******************

As the sum of forces will just be the same,

uk = 0.333 [ANSWER, PART B]

*******************

Sum of forces on m2:

T - m2 g sin 30 = - m2 a

--> T = m2 g sin 30 - m2 a   [1]


Sum of forces on m1:

us m1 g - T = -m1 a

From [1],

us m1 g - m2 g sin 30 + m2a = -m1 a

Solving for us and plugging in the values,

us = 0.125 [ANSWER, PART C]

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote