The average return for large tap domestic stock funds over the three years 2009
ID: 3208224 • Letter: T
Question
The average return for large tap domestic stock funds over the three years 2009 2011 was 14.4%. Assume the three-year returns were normally distributed across funds with a standard deviation of 4.4%. What Is the probability an individual large cap domestic stock fund had a three-year return of at least 20% (to 4 decimals)? What is the probability an individual large-cap domestic stock (und had a three-year return of 10% or less (to 4 decimals)? How big does the return have to be to put a domestic stock fund in the top 10% (or the three-year period (to 2 decimals)?Explanation / Answer
mean M = 14.4
standard deviation sd = 4.4
a) P(X>20) = 1 - P(Z at X=20) [P(Z) = P((X-M)/sd)]
P(X>20) = 1 - P(Z=(20-14.4)/4.4)
= 1 - P(1.27)
= 1 - 0.8980 (from standard normal distribution table)
= 0.1020
b) P(X<10) = P(Z = (10-14.4)/4.4)
= P(-1)
= 0.1587
c) Top 10% means probability of the value less than that stock value is 0.9
P(Z= (X-14.4)/4.4) = 0.9
so, (X-14.4)/4.4) = 1.28
X = 20.03%
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.