The average return for large-cap domestic stock funds over the three years 2009-
ID: 2923016 • Letter: T
Question
The average return for large-cap domestic stock funds over the three years 2009-2011 was 14.3% Assume the three-year returns were normally distributed across funds with a standard deviation of 4.7%
a. What is the probability an individual large-cap domestic stock fund had a three-year return of at least 20%(to 4 decimals)?
b. What is the probability an individual large-cap domestic stock fund had a three-year return of 10% or less (to 4 decimals)?
c. How big does the return have to be to put a domestic stock fund in the top 10% for the three-year period (to 2 decimals)?
Explanation / Answer
Ans:
Given that
mean=14.3
standard deviation=4.7
a)P(X>=20)
z=(20-14.3)/4.7=1.213
P(z>=1.213)=1-0.8874=0.1126
b)P(X<=10)
z=(10-14.3)/4.7=-0.915
P(z<=-0.915)=0.1801
c)P(Z>=z)=0.1
P(Z<=z)=0.9
z=1.282
x=14.3+1.282*4.7
x =14.3+6.025=20.325
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.