A. A researcher reads that in the population of US students, the average income
ID: 3207633 • Letter: A
Question
A. A researcher reads that in the population of US students, the average income of students is $1500. In a random sample of 300 students, he finds that the mean monthly income is $1,445 with a standard deviation of $530. Conduct a one-tailed t-test to see if the mean in his sample is significantly (p<.05) lower than the population mean. What is the value of "t" that you find?
B. In the previous question, there were 300 respondents. Look at the t-test table in your book. If the t-score that was calculated was between 1.7 and 1.9, would you be able to reject the null hypothesis (p<.05) that the means of the sample and the population are the same? [Note: Because we have a prediction (that the sample might be less than the population) we use a one-tailed test.]
c. In the previous example, could you reject the null hypothesis with 99% confidence?
Explanation / Answer
(A)
Data:
n = 300
= 1500
s = 530
x-bar = 1445
Hypotheses:
Ho: 1500
Ha: < 1500
Decision Rule:
= 0.05
Degrees of freedom = 300 - 1 = 299
Critical t- score = -1.649965768
Reject Ho if t < -1.649965768
Test Statistic:
SE = s/n = 530/300 = 30.59956427
t = (x-bar - )/SE = (1445 - 1500)/30.5995642670502 = -1.797411215
(B) p- value = 0.036639636
Decision (in terms of the hypotheses):
Since -1.797411215 < -1.649965768 we reject Ho and accept Ha
Conclusion (in terms of the problem):
There is evidence that the mean income < $1500
(C) Since 0.0366 > 0.01, we could not have rejected the null hypothesis with 99% confidence.
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.