A. A body has a density of 6.58 g/cm 3 and a volume of 2.91 cm 3 . It is submerg
ID: 1391158 • Letter: A
Question
A. A body has a density of 6.58 g/cm3 and a volume of 2.91 cm3. It is submerged in a liquid which has an unknown density. The apparent mass of the body is 12.74 grams. What is the density of the liquid?
B. Students are using an ethanol manometer to measure certain pressures more precisely. On a day when the barometric pressure is 12.823 meters of ethanol, the pressure of hydrogen in a tank is recorded as 8.612 meters of ethanol. What are the gauge and absolute pressures of the hydrogen in SI units? (Pethanol = 790 kg/m3, PH = 0.08994 kg/m3)
Explanation / Answer
A)
Real mass = density X volume = 6.58 g/cm3 X 2.91 cm3 =19.15 g
But apperent mass =12.74 g
So buoyant force reduced mass by (19.15 - 12.74)g= 6.41g = mass of liquid
Density of liquid = 6.41g/ 2.91 cm3 = 2.20 g/cm3
B) Pressure = height x density x gravitational acceleration= h d g
Pbarometric = hde g = 12.823 m x 790 kg /m3 x 9.81 m/s2 = 99376.9677 pa
Pgauge = hde g = 8.612 m x 790 kg /m3 x 9.81 m/s2= 66742.1388 Pa
PAbsolute = Pgauge + Pbarometric = 166.11 kPa
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.