Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

Suppose that only 0.1% of all computers of a certain type experience CPU failure

ID: 3206859 • Letter: S

Question

Suppose that only 0.1% of all computers of a certain type experience CPU failure during the warranty period. Consider a sample of 7 coo computer deviation to two decimal places.) What are the expected value and standard deviation of the number of computers in the sample that have the defect? (Round your standard value computers standard deviation to two decimal places) what is the (approximate) probability that more than 12 sampled computers have the defect () What is the (approximate) probability that no sampled computers have the defect? (Round your answer to five decimal places.

Explanation / Answer

a) mean =np=7000*0.001=7

std deviation =(np(1-p))1/2=2.64

b) P(X>12)=1-P(X<=12) =1-P(Z<(12.5-7)/2.64)=1-P(Z<2.0798)=1-0.9812=0.019

c) for no defect P(X=0)=P(Z<(0.5-7)/2.64)=P(Z<(-2.458)=0.00699

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote