Suppose that of all individuals buying a certain digital camera, 60% include a m
ID: 3172595 • Letter: S
Question
Suppose that of all individuals buying a certain digital camera, 60% include a memory card in their purchase, 40% include an extra battery in their purchase and 30% include both a card and an extra battery. Define the events A = {memory card purchased} and B = {extra battery purchased). If a buyer is selected at random Given that the selected individual purchased an extra battery what is the probability that he also purchased a memory card? Are the events A and B independent? Explain your answer.Explanation / Answer
A= memory card purchased
B = extra battety purchased
P(A) = 0.60
P(B) = 0.40
P(AB) = 0.30
(a) P(A/B):
By multiplication theorem,
P(A/B) P(B) = P(AB)
So,
P(A/B) = P(AB)/P(B)
= 0.30/0.40 = 0.75
(b) Events A and B are independent:
If P(A/B) = P(A)
Here,
P(A/B) = 0.75
P(A) = 0.60
So, A and B are not independent.
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.