Suppose that nitrogen gas and hydrogen gas are mixed in a container of constant
ID: 917921 • Letter: S
Question
Suppose that nitrogen gas and hydrogen gas are mixed in a container of constant volume at 700 K and in the presence of a catalyst such that the initial partial pressures of nitrogen gas is 2.0 atm and the initial partial pressure of hydrogen gas is 6.0 atm. Under these conditions equilibrium between the reactants and the product ammonia is established. The equilibrium constant, KP, for this reaction at 700 K is 1.0 x 10-4. Compute partial pressures of the three gases when equilibrium is established
Explanation / Answer
the reaction is given by
N2 + 3H2 ----> 2NH3
now
the equilibrium constant is given by
Kp = [pNH3]^2 / [pN2] [pH2]^3
now
consider the reaction
N2 + 3H2 ---> 2NH3
using ICE table
inital partial pressures of N2 , H2 and NH3 are 2 , 6 ,0
change in partial pressures of N2 , H2 , NH3 are -x , -3x ,+2x
equilibirum partial pressures of N2 , H2 , NH3 are 2-x ,6-3x ,2x
Kp = [pNH3]^2 / [pN2] [pH2]^3
Kp = ( 2x)^2 / (2-x) (6-3x)^3
Kp =4x2 / (2-x) [3(2-x)]^3
Kp = 4x2 / 27 (2-x)^3
assuming x <<< 2
we get
Kp = 4x2 / 216
10-4 = 4x2 / 216
x = 0.074
now
At equilibrium
pN2 = 2- x = 2-0.074 = 1.926 atm
pH2 = 6 - 3x = 6- 3(0.074) = 5.778 atm
pNH3 = 2x =2 (0.074) = 0.148 atm
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.