How large a sample is required if we want to have 95% confidence that the averag
ID: 3204392 • Letter: H
Question
How large a sample is required if we want to have 95% confidence that the average hardness of a sample of shafts is within 0.3 (margin of error) of the expected value if the variance is known to be 1.0, 2.0, 3.0, 4.0, 5.0, 6.0? Using the Excel spreadsheet to plot the relationship between the sample size (Y-axis) vs. standard deviation (sigma). If the observed concentration readings are 1.27, 1.33, 1.19, and 1.24, determine 95% confidence interval for the mean concentration assuming variance = 0.003. Prove: E(S^2) = sigma^2, please show each step to demonstrate how you prove it.Explanation / Answer
1. Here it is given that we need to find sample size for 95% CI, so z =1.96 where E=0.3
Formula for sample size is n=(z*sd/E)^2
For difference value of sd we will find n as below
sd n
1 42.68=43
1.41 84.86=85
1.73 127.75=128
2 170.73=171
2.24 214
2.45 256
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.