The mean and standard deviation of a random sample of n measurements are equal t
ID: 3203817 • Letter: T
Question
The mean and standard deviation of a random sample of n measurements are equal to 33.4 and 3.2, respectively.
a. Find a 90% confidence interval for if n=6464. ..... , ..... (Round to three decimal places as needed.)
b. Find a 90% confidence interval for if n=256. ..... , ..... (Round to three decimal places as needed.)
c. Choose the correct answer below.
A. Quadrupling the sample size while holding the confidence coefficient fixed increases the width of the confidence interval by a factor of 2.
B. Quadrupling the sample size while holding the confidence coefficient fixed decreases the width of the confidence interval by a factor of 4.
C. Quadrupling the sample size while holding the confidence coefficient fixed increases the width of the confidence interval by a factor of 4.
D. Quadrupling the sample size while holding the confidence coefficient fixed decreases the width of the confidence interval by a factor of 2.
E. Quadrupling the sample size while holding the confidence coefficient fixed does not affect the width of the confidence interval.
Explanation / Answer
mean 33.4 , std. deviation = 3.2
a) For 90% confidence interval z value = 1.645 , n = 64
Standard error ( SE) = std. deviation / sqrt(n)
= 3.2 / sqrt(256) = 0.2
CI = mean + / - z * SE
Lower limit = 33.4 - 1.645 * 0.2
= 33.071
Upper limit = 33.4 + 1.645 * 0.2
= 33.729
CI ( 33.071, 33.729)
b) For 90% confidence interval z value = 1.645 , n = 256
Standard error ( SE) = std. deviation / sqrt(n)
= 3.2 / sqrt(64) = 0.4
CI = mean + / - z * SE
Lower limit = 33.4 - 1.645 * 0.4
= 32.742
Upper limit = 33.4 + 1.645 * 0.4
= 34.058
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.