The maximum speed of the pendulum bob in a grandfather clock is 0.40m/s . If the
ID: 2300044 • Letter: T
Question
The maximum speed of the pendulum bob in a grandfather clock is 0.40m/s .
If the pendulum makes a maximum angle of 6.1? with the vertical, what is the length of the pendulum?
Express your answer using two significant figures. L = ? m
Example of how to do the question. These arent my values !!!
Maximum kinetic energy = 0.5*m*v^2
= 0.5*m*0.16
= 0.08m J
Maximum gravitational potential energy = m * g * h
= 9.81*h*m
Let lowest point the pendulum can reach = 0m.
Therefore as KE=GPE
0.08m=9.81hm
0.008 meters = h
Length = L
When angle is 6.0 degrees, vertical length = L*cos(6.6)
= 0.9934L
Change in vertical length = L - 0.9945L
= 0.0066L
Therefore change in height = 0.008 m = 0.0066L
L=1.21m
Explanation / Answer
Maximum kinetic energy = 0.5*M*v^2
= 0.5*m*0.16
= 0.08M J
Maximum gravitational potential energy = M * g * h
= 9.81*h*M
Let lowest point the pendulum can reach = 0.
Therefore as KE = GPE
0.08*M = 9.81*h*M
0.008 meters = h
Length = L
When angle is 6.1 degrees,
vertical length = L*cos(6.1) = 0.9943 * L
Change in vertical length = L - 0.9943*L
h = 0.0057L
Therefore change in height
h = 0.008 = 0.0057*L
L = 1.4035 m
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.