The maximum strength of the magnetic field in a electromagnetic wave is 900 N/C.
ID: 1794547 • Letter: T
Question
The maximum strength of the magnetic field in a electromagnetic wave is 900 N/C. What is the maximum strength of the wave's electric field?
900 N/C 3.0 x 10^-6 T 9.0 x 10^-6 T 900 T Can’t be determined
The maximum strength of the magnetic field in a electromagnetic wave is 900 N/C. What is the maximum strength of the wave's electric field?
900 N/C 3.0 x 10^-6 T 9.0 x 10^-6 T 900 T Can’t be determined
The maximum strength of the magnetic field in a electromagnetic wave is 900 N/C. What is the maximum strength of the wave's electric field?
900 N/C 3.0 x 10^-6 T 9.0 x 10^-6 T 900 T Can’t be determined
Explanation / Answer
Answer: Given that maximum strength of magnetic field B(max)=900 N/C
The maximum strength of electric field E(max)-?
We know that E=C*B
where c is velocity of light,=3*10^8 m/s
therefore E(max)= 3*10^8*9*10^2=27*10^10 N/C or V/m
For given options ,cannot be determined.
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.