Bottles of Langdon Falls water should contain, on average, 15 ounces of liquid—
ID: 3200566 • Letter: B
Question
Bottles of Langdon Falls water should contain, on average, 15 ounces of liquid— no more and no less. You select a sample of 36 bottles that has a mean of 14.915 ounces per bottle. Can you reject a null hypothesis that the population mean is 15 ounces for the population of Langdon Falls bottles? Use a significance level of 5% and assume that the population standard deviation is 0.15 ounces. Please state the critical values you would use to make the decision, the test statistic that you compute for this sample, and whether or not you would reject the null hypothesis.
Explanation / Answer
hypothesis:
null : u =15
alternate u!=15
test static Z = 14.915 - 15/ 0.15/sqrt(36)
= -3.4
critical values are -1.96 and 1.96
rejection region if Z < -1.96 and Z > 1.96
hence reject null hypothesis
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.