A. The largest ship in Christopher Columbus\' \"fleet\" was the Santa Maria, whi
ID: 3195573 • Letter: A
Question
A. The largest ship in Christopher Columbus' "fleet" was the Santa Maria, which displaced about 100 tons (1 ton = 2,000 pounds) of seawater when fully loaded. Assuming the average density of seawater surrounding the ship was 1.024 g mL-1, calculate the total volume of seawater (in m3) displaced by the ship's hull.
B. You are interested to investigate the availability of dissolved inorganic nitrogen (as ammonia and nitrate) in coastal waters. Your analyses indicate those concentrations are 0.22 mg NH4+ L-1 and 0.34 mg NO3- L-1 respectively. Based on your data, what is the total concentration of dissolved inorganic nitrogen (as NH4+ + NO3-), in units of M?
Explanation / Answer
A.
Volume = mass/density
mass of the sea water displaced = 100 ton = 100*2000= 2*105 pounds.= 2*105*0.453592 kg.=90718.474 kg.
(1 pound = 0.453592 kg)
density of sea water = 1.024g/ml = 1.024*1000 kg/m3 = 1024kg/m3 .
(1 g/ml = 1000kg/m3)
Hence volume of sea water (in m3)= 90718.474/1024= 88.592 m3
Hence 88.592 cubic meter of sea water is displaced by the ship.
B) More data is needed.
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.