A. The US used approximately 20 million barrels of oil per day in 2013. Approxim
ID: 882649 • Letter: A
Question
A. The US used approximately 20 million barrels of oil per day in 2013. Approximately 2/3, or 14 million barrels per day, were used for transportation. How much is spent on oil for transportation (in $ per day) if the price of a barrel of oil is $80?
B. Suppose the energy density of crude oil is 37000 MJ/m^3. What is the energy density in MJ/bbl?
C. Suppose a barrel of oil provides approximately 5880 MJ of energy. How many kg of hydrogen are needed to provide 5880 MJ of energy if the energy density of hydrogen is 120 MJ/kg?
D. Use the energy densities in Parts C and D to determine how much energy per day is in 14 million barrels of oil per day?
E. Use the information above to determine how many kg/day of hydrogen are needed to provide the energy in 14 million barrels of oil per day?
F. Suppose 1kg of hydrogen costs $2. How much would have to be spent on hydrogen to provide the energy in 14 million barrels of oil per day?
Explanation / Answer
A) The barrels of oil spent for transportation / day = 14 millions
Cost of one barrel = $80
so cost of 14 millions barrel = $80 X 14 millions = $1120 millions
B) we know that 1m3 = 6.289 bbl
energy density of crude oil is 37000 MJ/m^3
so 37000 M / m^3 = 37000 M / 6.289 bbl = 5883. 289 M / bbl
C) From 1 Kg of Hydrogen 120 MJ is obtained
so For 5880 MJ we will need = 1 X 5880 / 120 Kg of hydrogen = 49 Kg of hydrogen
D) a barrel of oil provides approximately 5880 MJ of energy
So 14 million barrels of oil will give = 5880 X 14 million MJ of energy = 82320 Million MJ of energy / day.
E) 1Kg of hydrogen will give 120 MJ energy
so 82320 Million MJ of energy will be provided by = 82320 / 120 Million kg = 686 million Kg of hydrogen
F) 1 kg cost $2
so 686 million Kg of hydrogen will cost = $2 X 686 million = $1372 million
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.