Secure MA108 886 162s-Elements of Statistics Spring 2117 Quiz: Chapter 5 Review
ID: 3180141 • Letter: S
Question
Explanation / Answer
Answer:
Standard error = sd/sqrt(n) = 0.009/sqrt(45) =0.001342
Standard error with finite population correction se = 0.001342*sqrt((700-45)/(700-1))
=0.001299
=0.0013
Z value for 2.824, z = (2.824-2.825)/0.0013 = -0.77
P( mean x < 2.824) = P( z < -0.77)
=0.2206
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.