Professor Cramer determines a final grade based on attendance, two papers, three
ID: 3179585 • Letter: P
Question
Professor Cramer determines a final grade based on attendance, two papers, three major tests, and a final exam. Each of these activities has a total of 100 possible points. However, the activities carry different weights. Attendance is worth 5%, each paper is worth 6%, each test is worth 17%, and the final is worth 32%.
(a) What is the average for a student with 91 on attendance, 84 on the first paper, 77 on the second paper, 69 on test 1, 81 on test 2, 61 on test 3, and 87 on the final exam? (Round your answer to one decimal place.)
1
(b) Compute the average for a student with the above scores on the papers, tests, and final exam, but with a score of only 18 on attendance. (Round your answer to one decimal place.)
2
Explanation / Answer
a. (91)(0.05) = 4.55
(84)(0.06) = 5.04
(77)(0.06) = 4.62
(69)(0.17) = 11.73
(81)(0.17) = 13.77
(61)(0.17) = 10.37
(87)(0.32) = 27.84
Total = 77.92
b)(18)(0.05) = 0.9
(84)(0.06) = 5.04
(77)(0.06) = 4.62
(69)(0.17) = 11.73
(81)(0.17) = 13.77
(61)(0.17) = 10.37
(87)(0.32) = 27.84
Total =74.27
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.