Professor Cramer determines a final grade based on attendance, two papers, three
ID: 3072877 • Letter: P
Question
Professor Cramer determines a final grade based on attendance, two papers, three major tests, and a final exam. Each of these activities has a total of 100 possible points. However, the activities carry different weights. Attendance is worth 7%, each paper is worth 5%, each test is worth 19%, and the final is worth 26%. (a) What is the average for a student with 99 on attendance, 65 on the first paper, 73 on the second paper, 87 on test 1, 90 on test 2, 65 on test 3, and 97 on the final exam? (Round your answer to one decimal place.)
Explanation / Answer
Weightages of components:
Attendance - 7%
2 x Paper - 2 x 5 = 10%
3 x Tests - 3 x 19 = 57%
Final Exam - 26%
(a)
Assuming all scores are out of 100
Attendance average = 0.07 of 99 = 6.93 out of 7
Paper 1 average = 0.05 of 65 = 3.25 out of 5
Paper 2 average = 0.05 of 73 = 3.65 out of 5
Test 1 average = 0.19 of 87 = 16.53 out of 19
Test 2 average = 0.19 of 90 = 17.1 out of 19
Test 3 average = 0.19 of 65 = 12.35 out of 19
Final exam average = 0.26 of 97 = 25.22 out of 26
Total = 6.93 + 3.25 + 3.65 + 16.53 + 17.1 + 12.35 + 25.22 = 85.03
Rounded to one decimal place = 85.0
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.