Professional baseball pitchers can deliver a pitch which can reach the blazing s
ID: 1773257 • Letter: P
Question
Professional baseball pitchers can deliver a pitch which can reach the blazing speed of 100 mph (miles per hour). A local team has drafted an up-and-coming left handed pitcher who can consistently throw at 99.00 mph. Assuming the ball has a mass 142.2 g and has this speed just before a batter would make contact, how much kinetic energy does the ball have? Number K, ball How high would the ball need to be dropped from to attain the same energy (neglect air resistance)? (The acceleration due to gravity is 9.81 m/s.) Number ballExplanation / Answer
Final speed of the ball
v = 99 mph
v = 99 x 0.44704 m/s
v = 44.25 m/s
mass of the ball
m = 142.2 g
m = 142.2 /1000 Kg
m = 0.1422 kg
kinetic energy
Kball = ½ mv2
Kball = ½ x 0.1422 x 44.252
Kball = 139.2 J
The must be dropped from a certain height which will provide it enough potential energy that can be converted into kinetic energy of this magnitude
Kball = mghball
139.2 = 0.1422 x 9.81 x hball
hball = 99.79 m
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.