According to the Statistical Abstract of the United States, about 17% of all 18-
ID: 3177917 • Letter: A
Question
According to the Statistical Abstract of the United States, about 17% of all 18- to 25-year-olds are current marijuana users (a) What is the probability that a randomly selected 18- to 25-year-old is a marijuana user? (b) What is the probability that four randomly selected 18- to 25 year-olds are all marijuana users? c) What is the probability that among tour randomly selected 18- to 25-year-olds NONE, s a marijuana user? (d) What is the probability that among four randomly selected 18-to 25-year olds at least one is a marijuana user?Explanation / Answer
(a)
Probability that a randomly selected person is a marihuana user is 0.17
(b)
Probability that all four are marihuana user = (0.17)^4 = 0.000835
(c)
probability that none is marihuana user = (1-0.17)^4 = 0.4746
(d)
Probability that at least one is marihuana user = 1 - 0.4746 = 0.52542
(e)
Assumption made is the population follows binomial distribution
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.