According to the National Institute on Alcohol Abuse and Alcoholism (NIAAA), and
ID: 3371704 • Letter: A
Question
According to the National Institute on Alcohol Abuse and Alcoholism (NIAAA), and the National Institutes of Health (NIH), 41% of college students nationwide engage in “binge drinking” behavior, having five or more drinks on one occasion during the past two weeks. A college president wonders if the proportion of students enrolled at her college that binge drink is lower than the national proportion. In a commissioned study, 462 students are selected randomly from a list of all students enrolled at the college. Of these, 162 admitted to having engaged in binge drinking. Using your estimate for , what sample size would be required to reduce the margin of error to 2 percentage points? 2017 2187 2401 4802
Explanation / Answer
Sol:
estimate=sample proportion=p^=x/n=162/462=0.3506
1-p^=1-0.3506=0.6494
Z crit for 5%=1.96
E=0.02
WE HAVE
n=p^*q^(Zalpha/2/E)^2
=0.3506*0.6494*(1.96/0.02)^2
=2186.6
=2187
OPTION B
2187
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.