According to a census, approximately 4% of the population earned between $75,000
ID: 3177175 • Letter: A
Question
According to a census, approximately 4% of the population earned between $75,000 and $100,000 annually in 2008. A random sample of 25 people in the population was selected.
a. Use the binomial distribution to determine the probability that fewer than three individuals earned between $75,000 and $100,000 annually in 2008.
b. Use the Poisson approximation to the binomial distribution to determine the probability that fewer than three individuals earned between $75,000 and $100,000 annually in 2008.
a) The probability is
b) The probability is
Explanation / Answer
Here n=25 and p=0.04
np=1
a. P(x<3)=0.9235
b. Here we will use Poisson distribution with lembda=1
P(x<3)=0.9197
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.