According to a census, approximately 5% of the population earned between $75,000
ID: 3177160 • Letter: A
Question
According to a census, approximately 5% of the population earned between $75,000 and $100,000 annually in 2008. A random sample of 25 people in the population was selected.
a. Use the binomial distribution to determine the probability that fewer than three individuals earned between $75,000 and $100,000 annually in 2008.
b. Use the Poisson approximation to the binomial distribution to determine the probability that fewer than three individuals earned between $75,000 and $100,000 annually in 2008.
a) The probability is
b) The probability is
Explanation / Answer
Here n=25 and p=0.05
a. We need to find P(x<3) for binomial distribution
P(x)=ncxp^x(1-p)^n-x
So Px<3)=0.8729
b. Now mean=np=1.25 and sd-=sqrt(npq)=1.09
P(x<3) for Poisson distribution
P(x)=e-np*(np)^x/x!
P(x<3)=0.8685
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.