A carpet manufacturer is studying differences between two of its major outlet st
ID: 3176422 • Letter: A
Question
A carpet manufacturer is studying differences between two of its major outlet stores. the company is particularly interested in the time it takes before customers receive carpeting that has been ordered from the plant. Data concerning a sample of delivery times for the most popular type of carpet are summarized as follows: Store A n_1 = 41 x_1 = 34.3 s_1 = 2.4 Store B n_2 = 31 x_2 = 43.7 s_2 = 3.1 Estimate the difference between the population means between store A and store B with a 99% confidence interval.Explanation / Answer
Here we use t test for Confidence interva as Population standard deviation unknown here.
Using Minitab.
Two-Sample T-Test and CI
Sample N Mean StDev SE Mean
1 41 34.30 2.40 0.37
2 31 43.70 3.10 0.56
Difference = (1) - (2)
Estimate for difference: -9.400
95% CI for difference: (-10.746, -8.054)
T-Test of difference = 0 (vs ): T-Value = -14.01 P-Value = 0.000 DF = 54
Hope this will help you, Thanks and God Bless You :)
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.