A cargo plane is flying horizontally at an altitude of 10.1 km with a constant s
ID: 1706780 • Letter: A
Question
A cargo plane is flying horizontally at analtitude of 10.1 km with a constant speed of
1139 km/hr when a large crate slides out of
the rear of the plane. A conceptual sketch is
shown below.
1139 km/hr
10.1 km
How long does it take the crate to hit
the ground? The acceleration of gravity is
9.81 m/s2 .
Answer in units of s.
What is the horizontal distance of the crate
from the point it fell off to the point where it
hits the ground?
Answer in units of km.
How far is the crate from the aircraft when
the crate hits the ground, assuming that the
plane continues to fly with constant velocity?
Answer in units of km.
Explanation / Answer
yfinal=-1/2*g*t²==>(10100*2/9.81)45.38 s==>1139 km/hr=316.4 m/s
x=316.4*45.3814356.96 m=14.36 km
the plane is at an altitude of 10.1 km, and directly over head of the crate
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.