A cargo helicopter, descending steadily at a speed of 2.3 m/s, releases a small
ID: 2125722 • Letter: A
Question
A cargo helicopter, descending steadily at a speed of 2.3 m/s, releases a small package. Let upward be the positive direction for this problem. (a) If the package is 71 m above the ground when it is dropped, how long does it take for the package to reach the ground?1 s
(b) What is its velocity just before it lands? (Indicate the direction with the sign of your answer.)
2 m/s (a) If the package is 71 m above the ground when it is dropped, how long does it take for the package to reach the ground?
1 s
(b) What is its velocity just before it lands? (Indicate the direction with the sign of your answer.)
2 m/s
Explanation / Answer
Part A)
Start with vf^2 = vo^2 + 2ad
vf^2 = (2.3)^2 + (2)(9.8)(71)
vf = -37.4 (negative due to downward direction)
Now apply vf = vo + at
-37.4 = -2.3 + (-9.8)(t)
t = 3.58 sec
Part B)
Solved already in part A
vf^2 = (2.3)^2 + (2)(9.8)(71)
vf = -37.4 (negative due to downward direction)
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.