Suppose that only 25% of all drivers come to a complete stop at an intersection
ID: 3175100 • Letter: S
Question
Suppose that only 25% of all drivers come to a complete stop at an intersection having flashing red lights in all directions when no other cars are visible. What is the probability that, of 20 randomly chosen drivers coming to an intersection under these conditions, at least 6 will come to a complete stop?
2. Suppose that only 25% of all drivers come to a complete stop at an intersection having flashing red lights in all directions when no other cars are visible. What is the probability that, of 20 randomly chosen drivers coming an under ese conditions, at least 6 will come to a complete stop?Explanation / Answer
Binomial Distribution
PMF of B.D is = f ( k ) = ( n k ) p^k * ( 1- p) ^ n-k
Where
k = number of successes in trials
n = is the number of independent trials
p = probability of success on each trial
P( X < 6) = P(X=5) + P(X=4) + P(X=3) + P(X=2) + P(X=1) + P(X=0)
= ( 20 5 ) * 0.25^5 * ( 1- 0.25 ) ^15 + ( 20 4 ) * 0.25^4 * ( 1- 0.25 ) ^16 + ( 20 3 ) * 0.25^3 * ( 1- 0.25 ) ^17 + ( 20 2 ) * 0.25^2 * ( 1- 0.25 ) ^18 + ( 20 1 ) * 0.25^1 * ( 1- 0.25 ) ^19 + ( 20 0 ) * 0.25^0 * ( 1- 0.25 ) ^20
= 0.6172
P( X > = 6 ) = 1 - P( X < 6) = 0.3828
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.