An agronomist examines the cellulose content of a variety of alfalfa hay. Suppos
ID: 3175089 • Letter: A
Question
An agronomist examines the cellulose content of a variety of alfalfa hay. Suppose that the cellulose content in the population has standard deviation = 8 milligrams per gram (mg/g). A sample of 15 cuttings has mean cellulose content x = 144 mg/g.
(a) Give a 90% confidence interval for the mean cellulose content in the population. (Round your answers to two decimal places.)
Carry out a significance test to see if the new data support this belief. (Use = 0.05. Round your value for z to two decimal places and round your P-value to four decimal places.)
z =?
p-value =?
Explanation / Answer
here std error =std deviation/(n)1/2 =2.0656
for 90% CI, z=1.64485
a)hence confidence interval =mean +/- z*std error =140.6024 ; 147.3976
for test require further details
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.