An agricultural sprinkler distributes water in a circular pattern of radius 115
ID: 2874430 • Letter: A
Question
An agricultural sprinkler distributes water in a circular pattern of radius 115 ft. It supplies water to a depth of er feet per hour at a distance of r feet from the sprinkler. (Do not substitute numerical values; use variables only.) (a) If 0 < R 115, what is the total amount of water supplied per hour to the region inside the circle of radius R centered at the sprinkler?(b) Determine an expression for the average amount of water per hour per square foot supplied to the region inside the circle of radius R.
Explanation / Answer
a ) Using polar coordinates, this equals
( = 0 to 2) (r = 0 to R) e^(-r) * (r dr d)
= 2 (r = 0 to R) re^(-r) dr
= 2 [-re^(-r) - e^(-r)] {for r = 0 to R}
= 2 [1 - (R + 1) e^(-R)].
b) Since the area of the region is R^2, the average value equals
(1/(R^2)) * 2 [1 - (R + 1) e^(-R)]
= (2/R^2) [1 - (R + 1) e^(-R)].
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.