An aging coyote cannot run fast enough to catch a roadrunner. He purchases on eB
ID: 1653060 • Letter: A
Question
Explanation / Answer
(A) time taken by coyote to reach the cliff,
d = v0 t + a t^2 /2
75 = 0 + 16 t^2 / 2
t = 3.06 sec
MInium speed for roadrunner,
v = d / t = 75 / 3.06
v = 24.5 m/s
(B) In vertical, v0y = 0
ay = - 9.80 m/s^2
y = 0 - 100 = - 100 m
-100 = 0 - 9.80 t^2 /2
t = 4.52 sec
In horizonal,
iniial velocity, v0x = 0 + (16 x 3.06) = 49 m/s
x = (49 x 4.52) + (16 x 4.52^2 / 2)
x = 385 m
(c) vfx = v0x + ax t
vfx = 49 + (16 x 4.52) = 121.3 m/s
vfy = 0 - (9.8 x 4.52) = - 44.3 m/s
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.