Thirteen jurors are randomly selected from a population of 3 million residents.
ID: 3174828 • Letter: T
Question
Thirteen jurors are randomly selected from a population of 3 million residents. Of these 3 million residents, it is known that 43% are of a minority race. Of the 13 jurors selected, 2 are minorities.
If 13 jurors are randomly selected from a population where 43%are minorities, what is the probability that 2 or fewer jurors will be minorities?
Choose the correct answer below.
A.
The number of minorities on the jury is impossible, given the composition of the population from which it came.
B.
The number of minorities on the jury is unusually high, given the composition of the population from which it came.
C.
The number of minorities on the jury is reasonable, given the composition of the population from which it came.
D.
The number of minorities on the jury is unusually low, given the composition of the population from which it came.
Explanation / Answer
N = 3000000, k = 43% of 3000000 = 1290000, n = 13, x 2
Answer: D. The number of minorities on the jury is unusually low, given the composition of the population from which it came.
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.