Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

Suppose Mercedes is concerned that dealer prices of the C350 Coupe are not consi

ID: 3174718 • Letter: S

Question

Suppose Mercedes is concerned that dealer prices of the C350 Coupe are not consistent and that even though the average price is $45,493, actual prices are normally distributed with a standard deviation of $2981.

a. Suppose also that Mercedes believes that at $44,000, the C350 is priced out of the BMW 3 Series Coupe 335i market. What percentage of the dealer prices for the Mercedes C350 Coupe is more than $44,000 and hence priced out of the BMW 3 Series Coupe 335i market?

b. The average price for a BMW 3 series Coupe 335i is $41,022. Suppose these prices are also normally distributed with a standard deviation of $2367. What percentage of BMW dealers is pricing the BMW 3 Series Coupe 335i at more than the average price of a Mercedes C350 Coupe?

c. What might this mean to BMW if dealers were pricing the 3 Series Coupe 335i at this level?

d. What percentage of Mercedes dealers is pricing the C350 Coupe at less than the average price of a BMW 3 Series Coupe 335i?

Explanation / Answer

a) P(X>44000) =1-P(X<44000)=1-P(Z<(44000-45493)/2981)=1-P(Z<-0.50)=1-0.3082=0.6918 or 69.18%

b)P(X>45493)=1-P(X<45493)=1-P(Z<(45493-41022)/2367)=1-P(Z<1.8889)=1-0.9705=0.0295 or 2.95%

c)that is an unusual event for BMW and they have to take care of the situation to retain the market

d)P(X<41022)=P(Z<(41022-45493)/2981)=P(Z<-1.5)=0.0668 or 6.68%

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote