The retail price of a medium-sized box of a well-known brand of cornflakes range
ID: 3172624 • Letter: T
Question
The retail price of a medium-sized box of a well-known brand of cornflakes ranges from $2.80 to $3.14. Assume these prices are uniformly distributed. What are the average price and standard deviation of prices in this distribution? If a price is randomly selected from this list, what is the probability that it will be between $3.00 and $3.10. Data collected by the Environmental Protection Agency on the generation and disposal of waste shows an average of 4.43 pounds of waste generated per person in the U.S. per day. Suppose waste generated per person per day in the U.S. is normally distributed with a standard deviation of 1.32 pounds. If a U.S. person is randomly selected. what is the probability that the person generates more than 6.00 pounds of waste per day? (Draw values on graph) What is the probability that the person generates between 3.60 and 5.00 waste per day? (Draw values on graph)Explanation / Answer
(1)
Mean = 2.97
Variance = 0.0096
Standard deviation = 0.09798
__________________________________________________
(2)
P(3.00<=X<=3.10)=0.2874
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.