The mean value of land and buildings per acre from a sample of farms is $1300, w
ID: 3171217 • Letter: T
Question
The mean value of land and buildings per acre from a sample of farms is $1300, with a standard deviation of $300. The data set has a bell-shaped distribution. Assume the number of farms in the sample is 76. Use the empirical rule to estimate the number of farms whose land and building values per acre are between $700 and $1900 farms. farms (Round to the nearest whole number as needed.) If 25 additional farms were sampled, about how many of these additional farms would you expect to have land and building values between $700 per acre and $1900 per acre? farms out of 25 (Round to the nearest whole number as needed.)Explanation / Answer
Mean = 1300
Standard deviation = 300
Sample size = 76
a) z(700) = (700 - 1300)/300 = - 2
z(1900) = ( 1900 - 1300)/300 = 2
75% of the data lies
within 2 standard deviations of the mean.
=0.75*76 = 57
b) 0.75 * 25 = 18.75
Next whole number = 19
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.