The mean value of land and buildings per acre from a sample of farms is $1300, w
ID: 2929493 • Letter: T
Question
The mean value of land and buildings per acre from a sample of farms is $1300, with a standard deviation of $100. The data set has a bell-shaped distribution. Assume the number of farms in the sample is 73.
A) Use the empirical rule to estimate the number of farms whose land and building values per acre are between $1200 and $1400
B)If 28 additional farms were sampled, about how many of these additional farms would you expect to have land and building values between $1200 per acre and $1400 per acre?
Explanation / Answer
Mean = $1300
Standard deviation = $100
According to the emperical rule, 68% of the data lies within 1 standard deviation of man.
A) $1200 - $1400 is 1 standard deviation range from mean
So, the number of farms whose land and building values per acre are between $1200 and $1400 = 73x0.68 = 50
B) Of the additional 28 farms, number of farms expected to have land and building values between $1200 per acre and $1400 per acre = 28x0.68 = 19
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.