The mean of a normal probability distribution is 60; thestandard deviation is 5.
ID: 2914727 • Letter: T
Question
The mean of a normal probability distribution is 60; thestandard deviation is 5. A. About what percent of the observations lie between 55& 65? B. About what percent of the observations lie between 50and 70? C. About what percent of the observations lie between 45& 75? The mean of a normal probability distribution is 60; thestandard deviation is 5. A. About what percent of the observations lie between 55& 65? B. About what percent of the observations lie between 50and 70? C. About what percent of the observations lie between 45& 75?Explanation / Answer
. 1. To convert from the normal distribution to thestandard normal distribution: z = (x-)/ 2. z = (x-60)/(5) . 3. Part A: 4. z = (55-60)/(5) = -1.00 5. z = (65-60)/(5) = +1.00 6. from the standard normal tables: 1.00corresponds to 0.3413 7. % between 55 and 65 = (100%)*P[-1.00 z 1.00] = (100%)*(2)*(0.3413) =68.26% . 8. Part B: 9. z = (50-60)/(5) = -2.00 10. z = (70-60)/(5) = +2.00 11. from the standard normal tables: 2.00corresponds to 0.4772 12. % between 50 and 70 = (100%)*P[-2.00 z 2.00] = (100%)*(2)*(0.4772) =95.44% . 13. Part C: 14. z = (45-60)/(5) = -3.00 15. z = (75-60)/(5) = +3.00 16. from the standard normal tables: 3.00corresponds to 0.4987 17. % between 45 and 75 = (100%)*P[-3.00 z 3.00] = (100%)*(2)*(0.4772) =99.74% .
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.