The coyote cannot run fast enough to catch the roadrunner. He acquires a set of
ID: 3163126 • Letter: T
Question
The coyote cannot run fast enough to catch the roadrunner. He acquires a set of jet-powered roller skates, which provide a constant horizontal acceleration of 10.0 m/s2. The coyote starts at rest 65.0 m from the edge of a cliff at the instant the roadrunner zips past him in the direction of the cliff.
(a) Determine the minimum constant speed the roadrunner must have to reach the cliff before the coyote.
At the edge of the cliff, the roadrunner escapes by making a sudden turn, while the coyote continues straight ahead. The coyote's skates remain horizontal and continue to operate while he is in flight, so his acceleration while in the air is
(10.0î 9.80) m/s2.
(b) The cliff is 100 m above the flat floor of a wide canyon. Determine how far from the base of the vertical cliff the coyote lands.
(c) Determine the components of the coyote's impact velocity. (Assume right is the positive x direction and up is the positive y direction.)
Explanation / Answer
Here ,
a = 10 m/s^2
h = 65 m
a) let the speed of roadrunner is v
Using second equation of motion
time taken is t
0.5 * a * t^2 = s
0.5 * 10 * t^2 = 65
t = 3.61 s
minimum constant speed of roadrunner = 65/3.61
minimum constant speed of roadrunner = 18 m/s
b) for coyote
time of flight , t = sqrt(2h/g)
t = sqrt(2 * 100/9.8)
t = 4.52 s
distance of base = u * t + 0.5 *g * t^2
distance of base = 4.52 * (10 * 3.61) + 0.5 * 10 * 4.52^2
distance of base = 265.323 m
c)
for the impact velocity
vx = 10 * (4.52 + 3.61)
vx = 81.3 m/s
vy = -9.8 * 4.52 = -44.3 m/s
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.