A) Calculate the magnitude of the force required to give a 0.145-kg baseball an
ID: 3161472 • Letter: A
Question
A) Calculate the magnitude of the force required to give a 0.145-kg baseball an acceleration a=1.00m/s2 in the direction of the baseball's initial velocity when this velocity has a magnitude of 10.0 m/s.
B) Calculate the magnitude of the force required to give a 0.145-kg baseball an acceleration a=1.00m/s2 in the direction of the baseball's initial velocity when this velocity has a magnitude of 0.900c.
C) Calculate the magnitude of the force required to give a 0.145-kg baseball an acceleration a=1.00m/s2 in the direction of the baseball's initial velocity when this velocity has a magnitude of 0.990c.
D) Repeat part A if the force and acceleration are perpendicular to the velocity.
E) Repeat part B if the force and acceleration are perpendicular to the velocity.
F) Repeat part C if the force and acceleration are perpendicular to the velocity.
Explanation / Answer
a) F = gamma3 * m * a = 1 * 0.145 kg * 1.00 m/s2= 0.145 N
b) gamma = 1 / sqrt [1 - 0.9002] = 2.294
F = gamma3 * m * a = 2.2943 * 0.145 kg * 1.00 m/s2= 1.75 N
c) gamma = 1 / sqrt [1 - 0.992] = 7.089
F = gamma3 * m * a = 7.0893 * 0.145 kg * 1.00 m/s2= 51.65 N
d) F = gamma * m * a = 1 * 0.145 kg * 1.00 m/s2= 0.145 N
e) gamma = 1 / sqrt [1 - 0.9002] = 2.294
F = gamma * m * a = 2.294 * 0.145 kg * 1.00 m/s2= 0.33 N
f) gamma = 1 / sqrt [1 - 0.992] = 7.089
F = gamma * m * a = 7.089 * 0.145 kg * 1.00 m/s2= 1.03 N
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.