A) Calculate the magnitude of the magnetic field from a circular loop of wire of
ID: 2294948 • Letter: A
Question
A) Calculate the magnitude of the magnetic field from a circular loop of wire of radius 0.24 m, carrying a current of 2.4 A, and with 300 turns of wire at a distance of 1.3 m away from the loop along the axis of the loop.
B)A 3.0 m long straight horizontal wire carrying a current of 5.1 A along the +x-direction is in a region of uniform magnetic field, B. If the mass of this wire is 0.5 kg, find the magnitude and direction of the magnetic field necessary to have this wire "float" in the Earth's gravitational field. (Assume the force due to gravity is in the ?y-direction.)
C)Calculate the magnetic field strength a distance of 0.26 m along the +y-axis from a long straight wire carrying a current of 3.4 A to the right along the +x-axis.
Explanation / Answer
A.magnetic iedl here is given by B = Nu0iR^2/(2(x^2+R^2)
B = 4pi*10^-7 *2.4* 0.24^2/(2*(0.24^2 + 1.3^2)
B = 3.75*10^-8 T
b. apply gravttiaional force = magnetic force
mg = ilB
B = mg/iL
B = 0.5*9.8/(5.1*3)
B = 0.3202 T
-z direction according t0m RH ruule
C. apply B = u0i/2piR
B = 4pi*10^-7 * 3.4/(2pi*0.26)
B = 2.615 *10^-6 T
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.