A metal sphere hangs from a string and has 2 kg of mass. The sphere has a charge
ID: 3161165 • Letter: A
Question
A metal sphere hangs from a string and has 2 kg of mass. The sphere has a charge of +6.9 pC. A uniform electric field is turned on and directed to the right. Which way does the sphere move? What is the electric force on the metal sphere if the magnitude of the electric field is 106 N/C? How does force relate to the electric field? Did you convert all your units to SI? N When the sphere reaches equilibrium, what is the angle that the string makes with the vertical axis (assuming the same electric field as part (b))? If you have two equations for how the tension relates to the electric force and gravity, how can you use them to find the angle of the string?Explanation / Answer
Here,
a) the sphere will move in the direction of field , right
b) for the electric force
electric force acting on sphere = q * E
electric force acting on sphere = 6.9 *10^-6 * 10^6
electric force acting on sphere = 6.9 N
c) weight , w = 2 * 9.8
w = 19.6 N
for the angle theta
tan(theta) = 6.9/19.6
theta = 19.4 degree
the angle of string with the vertical is 19.4 degree
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.